Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - Dla dentystów

Dentysta Chorzów

Metody leczenia zębów

Od kilku lat coraz bardziej popularne stają się alternatywne, dość nieznane jeszcze metody leczenia zębów. Jedną z nich jest możliwość laserowego leczenia ubytków. Jest to metoda coraz bardziej popularna z uwagi na to, że jest to bardzo wygodn

Dlaczego nie warto bać się wizyty u dentysty? - Dla dentystów Dentysta Chorzów
y dla pacjentów. Laserowe leczenie zębów jest bowiem bezbolesne. Można spodziewać się, że w przyszłości będzie to bardzo popularna metoda leczenia ubytków, ponieważ obecnie wielu pacjentów obawia się wizyt u stomatologa właśnie ze względu na bolesność zabiegów stomatologicznych. Te alternatywne metody leczenia zębów na razie są dość mało rozpowszechnione głównie ze względu na to, że nie jest to jeszcze do końca sprawdzona metoda, ale za kilka lat z pewnością będziemy świadkami prawdziwej rewolucji w stomatologii.

Już od najmłodszych lat jesteśmy przyzwyczajani do tego, że należy szczególną wagę przykładać do troski o własne uzębienie. Oczywiście, jest to korzystne dla naszego samopoczucia, ponieważ regularne wizyty u dentysty mogą sprawić, że zabiegi dentystyczne będą mniej bolesne. Istnieje również dodatkowa zaleta regularnych przeglądów stomatologicznych – przede wszystkim możemy zaoszczędzić w ten sposób wiele pieniędzy. Okazuje się bowiem, że rzadsze wizyty u dentysty wpływają na częstsze konieczności na przykład leczenia kanałowego, które jest bardzo drogie. Warto więc pamiętać o regularnym sprawdzaniu stanu swojego uzębienia.


Może występować w 4 wariantach (z

Szyjka jest miejscem styku szkliwa korony zęba z cementem korzeniowym. Może występować w 4 wariantach (z czego dwa pierwsze są najczęstsze):


Do szyjki zęba przyczepia się przyczep nabłonkowy, który jest połączeniem pomiędzy szkliwem a dziąsłem. W ciągu upływu wieku następuje fizjologiczne obniżanie się przyczepu nabłonkowego, co powoduje obnażanie korzeni.


Zęby mają różną ilość korzeni i tak najczęściej (są wyjątki): siekacze, kły, przedtrzonowce (z wyłączeniem pierwszych górnych przedtrzonowców) mają po 1 korzeniu, pierwsze górne przedtrzonowce i zęby trzonowe żuchwy mają 2 korzenie (przedtrzonowce podniebienny i przedsionkowy, trzonowce mezjalny i dystalny), trzonowce szczęki po 3 korzenie (podniebienny oraz dwa przedsionkowe – mezjalny i dystalny). Pomiędzy korzeniami znajduje się rozwidlenie zwane bi- lub trifurkacją, w zależności od ilości korzeni.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zęby_człowieka


Bezpieczne leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe jest wprawdzie powszechnie stosowane, ale należy do poważniejszych metod leczenia zębów, dlatego dentyści je przeprowadzający zobowiązani są do dbania o to, aby było ono bezpieczne dla pacjenta. Podstawowym warunkiem bezpiecznego przeprowadzenia leczenia kanałowego jest dokładne sprawdzenie stanu zęba, który ma być leczony. Dlatego w trakcie przeglądu dentystycznego wykonywanego na potrzeby leczenia kanałowego wykorzystywany jest aparat do robienia zdjęć rtg. Oprócz tego dentysta wykorzystuje specjalistyczny sprzęt już w trakcie przeprowadzania samego leczenia kanałowego. Musi także dbać o to, żeby przyjęty przez niego sposób czyszczenia kanału zębowego był bezpieczny i nie powodował uszkodzenia korzenia zębowego.

Studia stomatologiczne i przygotowawcze do wykonywania zawodu dentysty cieszą się w naszym kraju ogromną popularnością. Dzieje się tak dlatego, że pracy dla dentystów tak naprawdę nigdy nie zabraknie. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że należy stale się dokształcać i być na bieżąco z różnymi nowościami stomatologicznymi żeby nie tracić pacjentów na korzyść lepiej wyposażonych gabinetów dentystycznych. Natomiast podstawową trudnością związaną z wykonywaniem zawodu dentysty może być fakt, że ludzie bardzo często boją się dentystów i niechętnie do nich chodzą, dlatego każdy dentysta powinien cechować się dużą cierpliwością i spokojem. Trzeba także dobrze rozeznać się w rynku dentystycznym żeby zdecydować czy lepiej będzie założyć własny gabinet czy rozpocząć pracę w większej przychodni.